Новини
Млякото е ключов продукт в храненето на малки деца, а през първите дни и месеци от живота е незаменим и единствената храна за бебета.Майчиното мляко е най-добрата храна за бебето, поради което по целия свят педиатрите препоръчват кърменето на бебето от първите години от живота, като по този начин напълно задоволява неговите физиологични и психологически нужди. Но има случаи, когато подобен вариант на хранене става невъзможен. В такива ситуации често възникват въпроси за достойна алтернатива, където една от опциите за хранене на бебета е козето мляко. Възможността да се използва козе мляко за бебета и полезните му свойства са широко проучени досега.Несъмнено този продукт има уникални свойства, тъй като рискът от алергия към него е минимален, благодарение на което козето мляко действа като основа за приготвяне на адаптирано мляко за деца, склонни към алергични реакции.
Освен това той съдържа много по-малко казеин в сравнение с продукт от крава. Именно това вещество образува плътен съсирек в стомаха на бебето, с което много трудно се справя незрелият организъм на новороденото, което причинява известен дискомфорт и проблеми.
Козето мляко е по-мек продукт, който има положителен ефект върху храносмилането, в резултат на което млякото се усвоява почти 100%.
Използването на козе мляко в храненето на бебето
Установено е, че козето мляко е по-близко до майчиното по своя химичен състав, което има благоприятен ефект върху въвеждането на ново хранене в менюто на бебето. Сред другите положителни характеристики на млякото може да се открои фактът, че то не включва кравешки протеин, който в повечето случаи провокира реакция като атопичен дерматит при кърмачета. Търсене на подходяща храна за кърмачета, по различни причини, оставени без млякото на майката, доведе до широко приложение за тази цел на краве мляко . Опитът на поколенията обаче показва, че използването на продукт от козата е по-безопасно от кравето. Козата е чисто и активно животно, тя е много по-устойчива на туберкулоза и бруцелоза, отколкото кравата. Диетичните свойства на млякото му са официално признати, препоръчва се за детското хранене от Парижката академия по медицина. На конгреса на педиатрите през 1906 г. тя е наречена и най-добрият естествен заместител на женската кърма.
Съвременните изследвания потвърждават ефективността на използването му като спомагателно средство:
- за възстановяване на често боледуващи деца;
- за лечение на рахит, имунна недостатъчност, заболявания на храносмилателната система и респираторни заболявания (особено при туберкулоза);
- когато се възстановяват от наранявания, фрактури на костите.
Изследванията върху използването на хранителни смеси на базата на козе мляко показват, че те имат предимство пред смесите върху продукта на кравата. От тях мазнините и желязото се абсорбират по-добре и чревните колики спират да обезпокояват детето. Показателите за тяхната поносимост, динамиката на растежа и развитието на бебетата съвпадат или леко надвишават показателите на децата, получаващи стандартни адаптирани смеси.
Характеристики на състава и структурата на козето мляко
Химическият състав на козето мляко за бебето няма съществени разлики от кравето мляко.
Съставът и съдържанието на калории на женско, краве и козе мляко (за 100 ml продукт)
индикатори |
женски |
крава |
коза |
Енергийна стойност |
70 Kcal |
58 Kcals |
68 Kcal |
Протеини (g) |
1.10 |
2.80 |
3.00 |
Мазнини (g) |
4.20 |
3.20 |
4.20 |
Въглехидрати (g) |
7.00 |
4.80 |
4.50 |
Минерали (ж) |
0.20 |
0.70 |
0.80 |
Козе и краве мляко са продукти, в които преобладава протеиновото вещество казеин. Съотношението на казеин и суроватъчен протеин е 75:25 за козе и 80:20 за краве мляко, докато подобна характеристика на женското мляко е 40:60. Използването на козе мляко за храненето на децата се определя от качествените характеристики на състава и характеристиките на структурата, които го отдалечават значително от кравата и я приближават до човека.
При козе мляко, както при женското мляко, преобладава бета-казеина в краве-алфа-S1-казеин, което често води до алергична реакция, обрив при кърмачета . Сред суроватъчните протеини в козия продукт има повече алфа-лакталбумин, а в краве - бета-лактоглобулин, който не се намира в кърмата. Съставът и структурата на протеините позволяват козето мляко да се смила в стомаха на бебето много по-лесно, тъй като се образуват малки и меки бучки и малки хлабави люспи. Същото се случва, когато майчиното мляко навлезе в храносмилателната система на бебето.
Поради съдържанието на аминокиселини, млякото от крави и кози се различава леко. В млякото на коза има малко лизин, но много хистидин и цистин, особено необходими в детството. Тези аминокиселини са способни да свързват тежки метали и имат подчертан антиоксидантен ефект. Също така съдържа повече левцин, отколкото кравата.
Мастните клетки от продукт на козата са 10 пъти по-малки от кравите. Те не се залепват заедно, а в окачено състояние, така, че те се абсорбират почти изцяло от тялото на бебето. Основната част от наситените мастни киселини, дължаща се на особеностите на структурата, се абсорбира лесно от червата директно в кръвоносната система. Те не изискват ресурсите на тялото да се смилат и също така да помагат за възстановяване на клетките на лигавицата. Ненаситените мастни киселини в козе мляко са малко по-големи, отколкото в краве мляко, но много по-малко, отколкото в женското мляко.
Лактозата в млякото от кози и крави е по-малко, отколкото в кърмата, а микро- и макро елементи са много по-големи. Той има много фосфор и калций, но абсорбацията на такъв калций от човешкото тяло е трудна. Във всеки случай, калций и желязо от козе мляко се абсорбират по-добре от краве мляко. Също така съдържа повече манган, мед и молибден.
Количеството витамини в козето мляко варира в зависимост от храненето, сезона и условията на околната среда. В сравнение с кравешкия продукт в козия се наблюдава повече аскорбинова киселина (макар и много по-малко, отколкото при жените), витамин А, но 5 пъти по-ниско съдържание на фолиева киселина, както и витамин В12, което може да причини анемия при кърмачета. Витамин D в козето мляко е половината от тази на жените. Процесът на лактация в човешкото тяло и козата преминава през един механизъм, чиято особеност е, че биологично активните хранителни вещества проникват в млякото, например растежни фактори.
Правилата за прилагане на козе мляко в храненето на кърмачета
Само майчиното мляко може да служи като пълноценна диета за бебето през първите месеци от живота. Въпреки че козето мляко далеч по-добре отговаря на потребностите на бебето, в сравнение с кравето и има по-малко алергени в състава си, то не е достоен заместител на майчината кърма. В случаите, когато естественото хранене на детето е невъзможно, е необходимо индивидуално да се избере адаптирана хранителна формула за него, като се предпочитат варианти на основата на компонентите на козетото.
